Правила забору крові

Шановні пацієнти! Зверніть увагу на необхідну підготовку до процедури здачі крові для деяких видів аналізів:

1. Існує ряд досліджень, які проводяться ТІЛЬКИ НАТЩЕ. Наприклад, біохімічні (глюкоза, холестерин, білірубін і т.д.), гормони щитовидної залози (ТТГ, Т4, Т3), паратгормон, альфа-фетопротеїн (АФП) та інші.

Для дотримання необхідних для таких досліджень вимог потрібно, щоб між останнім прийомом їжі та забором крові минуло не менше 8 годин (бажано – не менше 12 годин). Пити дозволяється лише воду. Соки, чай, каву, особливо з цукром, вживати не можна.


2. При загальному аналізі крові  прийом їжі  має бути не пізніше ніж за 1 годину до процедури здачі крові. Сніданок рекомендується з несолодкого чаю, несолодкої каші без масла та молока, або яблука.


3. За 1-2 дні до обстеження бажано виключити з раціону жирну, смажену їжу таі алкогольні напої. Якщо Вам з об’єктивних причин не вдалося відмовитися від  застілля напередодні, дату здачі аналізів краще перенести на 1-2 дні. Приблизно за годину до процедури рекомендується утриматись від куріння.


4. Багато аналізів (досліджувальні компоненти крові) підтверджені добовим коливанням концентрації. Тому деякі дослідження необхідно здавати тільки в певний добовий час – наприклад, кров на гормони  (ТТГ і паратгормон), а також аналізи крові на залізо здають лише до 10 години ранку.


5. При здачі аналізів крові з вени важливо дотримуватися режиму фізичних навантажень – необхідно виключити біг, швидкий підйом сходами, виключити причини емоційного збудження. Відпочиньте у прийомній перед здачею крові, заспокойтесь хвилин 10-15, приведіть дихання та емоційний стан в норму.


6. Якщо Ви приймаєте медикаменти, обов’язково проінформуйте лікаря – кров здається до початку прийому ліків або через 10-14 годин після їхньої відміни. Виняток може бути у разі бажання дослідити концентрацію ліків у крові (наприклад, антиконвульсантів).


7. Якщо мало місце ректальне обстеження або рентгенографія, будь-яка фізіологічна процедура, то забір аналізів необхідно перенести на наступний день.


8. При проведенні досліджень на статеві гормони суворо дотримуйтесь рекомендацій Вашого лікуючого лікаря  про дні менструального циклу, в який необхідно здати кров. Якщо лікар просить Вас здати аналізи на статеві гормони, необхідно пам’ятати, що  у всіх жінок репродуктивного віку  на рівень гормонів у крові  впливає день менструального циклу.  Тому при підготовці до обстеження на гормони ФСГ, ЛГ,  естрадіолу,  прогестерону необхідно вказати фазу циклу. Як правило ФСГ, ЛГ, естрадіол, 17-ОН-прогестерон, ДГЕА-С здається на 2-3 день місячного циклу. Прогестерон може здаватись як на 2-3 день, так і на 20-21 день місячного циклу в залежності від мети діагностики. На пролактин, тестостерон, АМГ, гормони щитоподібної залози  місячний цикл практично не впливає. Кортизол здається до 12 години ранку, він залежить від добового циклу. СА-125 не здається під час місячних днів.


9. Дослідження крові на наявність інфекцій в багатьох випадках потребує повторного проведення дослідження через певний проміжок часу, навіть при негативному результаті першого дослідження.


10. Якщо Ви здавали аналізи в різних лабораторіях, необхідно знати, що могли бути використані різні одиниці  вимірювання, норми та реагенти, що ускладнить встановлення діагнозу. Тому для більш повної та коректної картини, краще всього здавати весь комплекс аналізів в одній лабораторії.