Токсоплазмоз під час вагітності. Лікування та профілактика.
Передача токсоплазмозу плоду проходить у більшості випадків у жінок, які під час вагітності інфікуються вперше. В деяких рідкісних випадках має місце вроджена передача токсоплазмозу хронічної інфекції вагітних, коли захворювання активується внаслідок ослаблення імунітету. Передача від матери до плоду проходить в період від 1 до 4 місяців. Після колонізації плаценти тахізоїтами. Плацента залишається інфікованою на протязі всього періоду вагітності і, відповідно, може бути резервуаром , з якого життєздатні токсоплазми поступають до плоду на протязі всієї вагітності.
Як показують ранні дослідження, ризик вертикального інфікування збільшується з терміном гестації – найвищій (60-81 %) в третьому триместрі вагітності з порівнянням з 6 % в першому триместрі. Але тяжкість захворювання знижується з збільшенням гестаційного віку: в першому триместрі вагітності в результаті інфікування плоду може привести до спонтанного аборту або виникнення аномалій розвитку. Загальний ризик виникнення вродженої інфекції внаслідок гострого токсоплазмозу вагітної при відсутності лікування коливається від 20 до 50 %.
Класичний вроджений токсоплазмоз характеризується тетрадою Себіна: хоріоретиніт, гідроцефалія, внутрішньочерепні кальцифікати, мікроцефалія, гідроцефалія і тяжка внутрішньоутробна затримка розвитку плоду. Результатів УЗД недостатньо для встановлення кінцевого діагнозу токсоплазмозу. Переривання вагітності необхідно проводити у випадку серйозних морфологічних уражень плоду. У 90 % випадків у новонароджених не виявляються клінічні прояви інфекції.
Лікування токсоплазмозу.
Лікувальна терапія токсоплазмозу має на меті 2 цілі в залежності від наявності або відсутності інфікування плоду. Якщо інфікована тільки вагітна, а плід не заражений, для профілактики токсоплазмозу у плоду використовують спіраміцин. Спіраміцин є макролідним антибіотиком, який концентрується в плаценті і не швидко в неї проникає, тому він не надійний для лікування інфекції у плоду. Його використання направлене на попередження вертикального зараження і показаний тільки до інфікування плоду. Спіраміцин використовують на протязі всього періоду вагітності, якщо ПЛР амніотичної рідини показує від’ємний результат на T.gondii.
Якщо підтверджено інфікування плоду або є суттєві підозри на іі наявність, для лікування використовують піриметамін і сульфадіазін. Піриметамін є антагоністом фолієвої кислоти і діє синергічно з сульфаніламідами. Цей препарат не слід використовувати в першому триместрі вагітності, оскільки він є потенційно таратогенним.
Рекомендації для вагітних по профілактиці первинного токсоплазмозу.
Пам’ятайте, що:
— під час копчення або висушування м’яса цисти T.gondii можуть зберігатися;
— в холодильних умовах паразит не гине (T.gondii зберігає життєздатність на протязі 68 днів при температурі +4 °С);
— приготування їжи в мікрохвильових печах не знешкоджує паразитів.