11.03.2020

Як ставиться діагноз – ТОРЧ інфекція

Як ставиться діагноз – ТОРЧ інфекція.

Поставити діагноз ТОРЧ-інфекція тільки по клінічних проявах (сип, збільшення лимфоузлов, температура і т.д.) часто викликає утруднення, тому що в більшості випадків симптоми маловиражені або неспецифічні. Більш точної є лабораторна діагностика – визначення антитіл у крові.

Аналіз крові на антитіла може показати:

  • чи був контакт із інфекцією
  • якщо була, то коли.

Антитіла (імуноглобуліни) – це спеціальні білки імунної системи, які виробляються при зустрічі з яким-небудь агентом. Антитіла специфічні, тобто діють на конкретний агент. Для уточнення специфічності до позначення антитіл додається назва збудника, проти якого спрямовані антитіла. У цьому випадку, наприклад, мова йде про антитіла до червонички, парвовірусу В19, токсоплазми і так далі. Міжнародне позначення імуноглобулінів — Ig. Заголовна латинська буква після Ig позначає клас імуноглобулінів. Таких класів виділяють 5: M, G, A, E, D. Виділяються 5 класів антитіл, з яких найважливіші — G, M, A (Igg, Igm, Iga).

Для діагностики Torch-Інфекцій значимими є Igm і Igg. Різні імуноглобуліни з’являються на різних стадіях імунної відповіді й перебувають у крові в різний час, тому їх визначення дозволяє лікареві визначити час зараження, а виходить, прогнозувати ризики, правильно призначати діагностичні й лікувальні процедури.

Igm підвищуються незабаром після початку захворювання, досягають піка до 1-4 тижня (це середня цифра, можуть бути відмінності для різних інфекцій), потім знижуються протягом декількох місяців. Для деяких інфекцій строк присутності значимого кількості специфічних антитіл Igm може бути досить великий. У цих ситуаціях допомагає аналіз на авидность антитіл Igg (див.нижче). Швидкість появи антитіл класу Igm дозволяє діагностувати гостру форму захворювання в самому його початку.

Igg визначаються трохи пізніше (не раніше, ніж через 2 тижні після початку захворювання), їхні рівні підвищуються повільніше, ніж Igm, але й залишаються вони суттєво довше, для деяких інфекцій протягом усього життя. Підвищення рівня Igg говорить про те, що організм вже зустрічався із цією інфекцією.

 

 Обстеження до вагітності

IgG IgM  
Виявлені Не виявлені зустріч організму з даним збудником вже відбулася, і серйозної небезпеки даний збудник для майбутньої дитини не представляє
Не виявлені Не виявлені зустріч із даною інфекцією під час вагітності може являти загрозу для майбутньої дитини. Під час вагітності рекомендується проводити моніторинг рівня антитіл (раз на місяць)* Антитіла можуть бути відсутні і в самому ранньому періоді після зараження.
Виявлені Виявлені Не виключається недавня зустріч із цим інфекційним агентом, але до моменту настання вагітності імунітет вже сформується й небезпеки не буде.
Не виявлені Виявлені

 

Обстеження під час вагітності

IgG IgM  
Виявлені Не виявлені Якщо аналіз зданий на самих ранніх строках вагітності, зустріч організму з даним збудником уже відбулася, і серйозної небезпеки даний збудник для майбутньої дитини не представляє.Якщо аналіз зданий не на самих ранніх строках, наявність Igg може бути пов’язане з недавньою інфекцією, уже під час вагітності. У такому випадку рекомендується проведення додаткових методів обстеження (див.авідність Igg).
Не виявлені Не виявлені Зустріч із даною інфекцією під час вагітності може являти загрозу для майбутньої дитини. Аналіз слід повторювати раз на місяць.
Виявлені Виявлені Наявність Igg і Igm може бути пов’язане з недавньою інфекцією, уже під час вагітності. Але також не виключає й інфекцію до вагітності. У такому випадку рекомендується проведення додаткових методів обстеження (див. авідність ).
Не виявлені Виявлені Наявність Igm може бути пов’язане з недавньою інфекцією, уже під час вагітності. Але також не виключає й реактивацію інфекції, не небезпечну при вагітності. У такому випадку рекомендується проведення додаткових методів обстеження.

Схема проведення досліджень на ТОРЧ-групу.

схема діагн торч

 

Додаткові дослідження: авідність антитіл Igg

Коли потрібно розібратися, як давно присутні антитіла Igg в організмі ( тобто наскільки давно відбулося зараження), проводиться спеціальний тест на авідність антитіл Igg       ( Avidity – жадібний). Igg-Антитіла в процесі розвитку імунної відповіді поступово збільшують міцність зв’язування з інфекційним агентом. Цю міцність зв’язування називають авідністю. На самому початку Igg зв’язує збудника, але зв’язок досить слабкий. Такі Igg називають низькоавідними. Через кілька тижнів антитіло здатне зв’язувати свою мішень набагато сильніше. Такі антитіла називаються високоавідними.

Таким чином, поява низкоавідних антитіл показує, що небезпечна зустріч із вірусом або токсоплазмами відбулася недавно. Результат аналізу представлений індексом авідності, вираженим у відсотках.

Приклад результату: у даному прикладі виявлені високоавідні антитіла Igg.
* у різних лабораторіях референсные значення можуть бути різні.

Результат 89%
Інтерпретація результатів
Результат Значення
<30% Низькоавідні
31-49% перехідні
>50% Високоавідні, захисні антитіла

 

  Визначення терміну інфікування.

IgM+/IgG+/авідність< 30% — 1 місяць інфікування

IgM-/IgG+/авідність< 30% — 1-3 місяць інфікування

IgM-/IgG+/авідність 30-50% — 3-5 місяців інфікування

IgM-/IgG+/аавідність > 50% —  більше 5 месяців інфікування

IgM+/IgG+/авідність> 50% — більше 5 місяців інфікування + реінфекція або загострення хр. інфекції.

IgM-/IgG- — ГРУПА РИЗИКУ

 

Докладніше про 6 небезпечні інфекції

Червоничка.

При зараженні в першому триместрі майже 90% аборт або аномалії плоду.
Червоничка — проблема, специфічна для нас. Багато жінок хворіли в дитинстві — їм інфекція більше не загрожує. Але часто протікає в легкій формі й хвороба залишається непоміченою.

 Інфекцію можна запобігти, зробивши щеплення – треба тільки здати аналіз! Якщо антитіл   Igg і Igm немає – треба ідти на вакцинацію ( до вагітності!).

Токсоплазмоз – інфекція зустрічається рідше, перенесли захворювання  15% жінок репродуктивного віку, тобто 75% жінок можуть заразитися токсоплазмами під час вагітності! Досить ефективні заходи профілактики й лікування під час вагітності. Важливо точно знати статус інфекції до вагітності або на самому ранньому строку. Якщо антитіл Igg і Igm немає – довідайтеся у свого лікаря як не заразитися токсоплазмозом під час вагітності і як проводити контроль рівня антитіл ( 1 раз на місяць).

Герпес 1 і 2 типу – особливо небезпечний під час пологів і після пологів. При відсутності антитіл до герпесу крім профілактики зараження під час вагітності, необхідно пильна увага до маляти після пологів.

Цитомегаловірус– передається повітряно-краплинним шляхом, більшість жінок репродуктивного віку вже зустрічалися з вірусом ( до 90%). В 10% жінок антитіл ні, виходить, є ризик заразитися ЦМВ, а ймовірність інфікування плода становить 30%! Якщо антитіл немає, обов’язково довідайтеся у свого лікаря, як не заразитися і як проводити контроль рівня антитіл. Особливо небезпечно в осінньо-зимовий період!

Парвовірус В19 – підвищення ризику зараження в осіннє-зимовий період. Може бути бессимптомное або малосимптомное плин, тому до вагітності важливе проведення аналізів на антитіла до парвовирусу В19. Якщо антитіл немає – щомісячне спостереження за антитілами під час вагітності.

Як здати аналізи в лабораторії?

Аналізи здаються натще (не менш 6 годин після останнього приймання їжі).

 Для аналізу береться кров з вени. Якщо Ви прагнете привезти матеріал із собою, то необхідно набрати кров у пробірку з активатором згустку або порожню пробірку ( без антикоагулянту).